Five Things NEVER to Buy at the Grocery Store Again

These days it’s easy to get caught up in all the flashy products available at the supermarket. Everything has a fancy, complicated version of itself. Pick up a bottle of tomato sauce at a grocery store and count the ingredient. Now grab the tortillas and see if you can pronounce all the chemicals. Finally, look at the fancy $10 organic peanut butter, and you’ll see the point I’m trying to get to: salt and peanuts. That’s it…

These days it’s easy to get caught up in all the flashy products available at the supermarket. Everything has a fancy, complicated version of itself. Pick up a bottle of tomato sauce at a grocery store and count the ingredients. Now grab the tortillas and see if you can pronounce all the chemicals. Finally, look at the fancy $10 organic peanut butter, and you’ll see the point I’m trying to get to: salt and peanuts. That’s it.

The peanut butter example is to show that there’s no reason to buy something like this in the store when it’s so simple. The other examples illustrate all of the useless and complicated things that are in basic products. I’m here to tell you about 5 things that are ridiculously easy to make in your own kitchen. There’s no need to EVER buy any of them in the store. You’ll save money, get creative, be healthier, waste fewer containers, and most importantly be able to show off to your friends.

#1 – Peanut butter

Why God, why? WHY do we insist on buying this crap when it literally has two ingredients! You have been LIED to your whole life that peanut butter is something to buy at the store! Not only is it always sold in wasteful plastic, it’s usually loaded with extra salt, sometimes sugar, and all sorts of other chemicals. “Oh, but I buy the fancy organic peanut butter” I hear you say. Again, WHY? This can be made at home in ten minutes, for a fifth of the price. Here’s how.

1. Put peanuts in the oven for 10 minutes at 190 degrees C.
2. Put peanuts in a food processor and pulse. Scrape down the sides. Pulse.
3. Repeat until it’s peanut butter.

That’s it. Never again will you pay $10 for a jar of peanut butter containing $2 worth of peanuts.

#2 – Milk

Okay, yes, I’m vegan, but that isn’t my point here. Obviously, most of us don’t have a cow out back that we can milk for cow’s milk. I’m referring to the alternatives, like rice milk, cashew milk, almond milk, etc. This is also something that’s insanely easy to make at home. Most alternatives to cow’s milk are healthier too! You don’t have to be a vegan to appreciate the smooth taste of freshly made almond milk. Instead of buying a $5 carton of milk every week, try this:

1. Fill a large mason jar 1/3 of the way up with almonds. Fill the jar with water.
2. Wait a few hours, or overnight.
3. Drain the almonds, fill the water up again (drinkable water this time).
4. Dump water and almonds into a blender.
5. Blend.
6. Strain out the almonds with a fine strainer or nut bag, back into the mason jar.

That’s it. You can do the exact same thing with rice, any nut, oats, chia seeds, pretty much any grain. No more wasting cartons, wasting money, or torturing cows for no reason.

#3 – Tortillas

Again, two ingredients, maybe three if you’re feeling frisky. Ignore the novel on the back of your overpriced tortillas and grab some flour. You can make literally hundreds of tortillas for the price of that package, and your gut will thank you for it. Here’s how:

1. Dump a bunch of flour into a bowl. I don’t know, let’s say 300 grams.
2. Add a cup of water and stir until it’s doughy. Not too sticky. Imagine pizza dough.
3. Sprinkle some dough onto your (clean) counter.
4. Grad a golf ball-sized wad of dough and flatten it over the flour. Use a rolling pin or your hands. You’ll get better with practice. Flip it occasionally.
5. Add a LITTLE oil to a pan and get it SUPER hot.
6. Cook the tortilla on that pan for 30-60 seconds on either side.

That’s it. If you like it salty, add some salt to the dough. Or anything. Cinnamon, garlic, any seeds or grains, all can be additions. Play with it however you want. Keep the packaging of your old tortillas in the bathroom for some light reading on those especially long visits.

#4 – Oatmeal

This stuff can be SUPER expensive when you buy the fancy kind. But let’s not do that. Let’s see what’s lying around your house and make it into something you can have for breakfast for a week or more. Grab any nuts you have (peanuts, cashews, almonds), some cinnamon, rolled oats, and some honey or agave.

1. Put all the things listed above into a bowl.
2. Mix them around a bunch with your (clean) hands.
3. Spread it all out onto a baking pan and bake at 200 C for 20-25 min.
4. Lick your fingers.

That’s it. Once it cools, put it in a big container and it’ll store for weeks. Use some of that milk you made earlier for an incredibly healthy and delicious breakfast.

#5 – Guacamole

Ah yes, the caviar of the hipster. People will shell out 10 bucks for a jar of this (welcome to China). You can make it at home for $3. Go and get three avocados, half an onion, as much garlic as you can stand, a lemon and a tomato from your kitchen.

1. Chop up the ingredients above and throw them into a food processor (obviously, squeeze the lemon; don’t chop it…).
2. Press the “On” button.
3. Wait one minute.

That’s… Yeah. That’s it. You just made some delicious guac to serve with the two-ingredient tortillas you made earlier. Make both these things for less than $5 at your next potluck and you’ll be famous. Take THAT, Cindy and Martin from down the street.

So yeah. You can make all this at home, mostly with stuff you have lying around anyway. Hopefully, you found at least one of these things useful, and even more importantly, I hope that next time you’re at the supermarket and pick up a product, you’ll think twice and maybe do a quick Google search of “How to make ______ at home.” You’ll be surprised what you can do yourself!

Follow The Travel Bug Bite at:
0

Leave a Reply